GODZINY OTWARCIA
OPENING HOURS
Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego
Maj 23, 2014

Opiekunka Kotliny Jeleniogórskiej. Działalność hrabiny Friederike von Reden

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego zaprasza na wystawę „Opiekunka Kotliny Jeleniogórskiej. Działalność hrabiny Friederike von Reden”.

4 muzea, 3 miasta, 2 państwa, 1 projekt

Wrocławska wystawa „Opiekunka Kotliny Jeleniogórskiej. Działalność hrabiny Friederike von Reden” prezentowana w Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego jest częścią międzynarodowego projektu  „Szlachta na Śląsku” organizowanej w czterech muzeach (Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, Muzeum Miedzi w Legnicy, Muzeum Śląskie i Muzeum Historii i Kultury Miasta Görlitz, w trzech miastach (Wrocław, Legnica, Görlitz), na terenie dwóch państw (Polska i Niemcy). Projekt wystawienniczy „Szlachta na Śląsku” stanowi podsumowanie wyników badań naukowych uzyskanych w ramach jednego z największych polsko-niemieckich projektów badawczych na temat wspólnego dziedzictwa kulturowego „Szlachta na Śląsku” koordynowanego przez Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego i Instytut Federalny do spraw Historii i Kultury Niemców Europie Środkowo-Wschodniej w Oldenburgu (BKGE) w latach 2005-2012.

Legnicka część projektu – wystawa „Rycerze wolności, strażnicy praw. Szlachta na Śląsku w średniowieczu i czasach nowożytnych” – jest czynna od 23 maja, a prezentuje ją Muzeum Miedzi w Legnicy. Akademia Rycerska, ul. Chojnowska 2 oraz gmach główny ul. św. Jana 1.

Wystawy w Görlitz czynne są od 25 maja i prezentują dzieje szlachty Śląska i Górnych Łużyc: „Trwanie pośród przemian. Szlachta Śląska i Górnych Łużyc od XVIII wieku” oraz „Rycerzy, junkrzy, wysoko urodzeni. Szlachta Górnych Łużyc w średniowieczu i wczesnej nowożytności”.

Więcej na stronie projektu.

Kobiece oblicze śląskiej szlachty

Wystawa w Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego ukaże „kobiece” oblicze szlachty śląskiej: życie codzienne, zainteresowania i formy działalności szlachetnie urodzonych kobiet przełomu XVIII i XIX wieku, a także zaangażowanie dam w życie lokalnych społeczności Śląska na przykładzie hrabiny Friederike von Reden (1774-1854) z Bukowca, żony pruskiego ministra górnictwa i hutnictwa Friedricha Wilhelma von Redena (1752–1815). Jej rozległa działalność kulturalna i edukacyjna w Kotlinie Jeleniogórskiej pozostawiła swój trwały ślad w postaci domów tyrolskich w Mysłakowicach i kościoła Wang w Karpaczu Górnym stanowiących współcześnie istotny element krajobrazu kulturowego Kotliny Jeleniogórskiej i Karkonoszy, a zarazem magnes przyciągający turystów.

Wystawa jest podzielona na kilka części tematycznych: szlachetnie urodzona kobieta przełomu wieków XVIII i XIX, pałac i park w Bukowcu, ruch przebudzeniowy, szlachta w Kotlinie Jeleniogórskiej, osiedle tyrolskie i kościół Wang. Mimo, że ekspozycja wrocławska jest najmniejszą częścią projektu wystawienniczego „Szlachta na Śląsku”, na wystawie zaaranżowanej w Sali pod Filarem będzie można obejrzeć aż 90 eksponatów ze zbiorów obcych, m.in. ubiór i pamiętnik szlachcianki z około 1800 roku, rękopiśmienną korespondencję między damami, rysunki projektowe siedziby szlacheckiej, a także europejskie malarstwo portretowe i pejzażowe, rzeźbę, grafikę, porcelanę i szkło. Stworzenie ekspozycji prezentującej tak różnorodne zabytki było możliwe dzięki współpracy i zaangażowaniu instytucji polskich (Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, Archiwum Państwowe we Wrocławiu, Oddział w Jeleniej Górze, Muzeum w Tarnowskich Górach) i niemieckich (Herder-Institut Marburg, Kunstforum Ostdeutsche Galerie Regensburg, Kulturhistorisches Museum der Stadt Görlitz).

Wiele z eksponatów będzie pokazywanych publicznie po raz pierwszy, w tym kompletny ubiór wierzchni damy ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu (suknia, płaszczyk, szal, rękawiczki, pantofelki, torebka, wachlarz), a także rysunki projektowe przebudowy pałacu w Bukowcu z końca XVIII wieku, które są obecnie przechowywane w zbiorach Instytutu Herdera w Marburgu.

Ekspozycja ma za zadanie ukazać rolę kobiety-szlachcianki i ziemianki w tworzeniu krajobrazu kulturowego Kotliny Jeleniogórskiej w pierwszej połowie XIX w. Interesującym wątkiem wystawy będzie różnorodne oblicze hrabiny Reden: z jednej strony konserwatywne, z drugiej nowoczesne, które jest także obliczem tamtej epoki: buntująca się panna około 1789 roku, następnie oddana żona i patriotka w okresie okupacji napoleońskiej i pruskich wojen wyzwoleńczych, wreszcie odważna i zaangażowana wdowa-ziemianka w trudnych latach 30. i 40 XIX w. Swoje zachowawcze poglądy na życie społeczne i polityczne (uznawanie patriarchatu, popieranie monarchii) godziła z reformatorskimi zapatrywaniami na religię i gospodarkę (była aktywną przedstawicielką ruchu przebudzeniowego, hodowała  rzadkie odmiany krów i merynosy, uprawiała eksperymentalne gatunki zbóż).

Wystawa i imprezy towarzyszące

Ekspozycji czynnej od 23 maja do 9 listopada 2014 roku będzie towarzyszył katalog wystawy w języku polskim i niemieckim. To bogato ilustrowane wydawnictwo będzie składać się z dwóch tomów: w tomie pierwszym zostaną omówione obiekty prezentowane na wystawie legnickiej, tom drugi będzie zawierał katalog dzieł wystaw w Görlitz i we Wrocławiu.

Patronat honorowy nad projektem wystawienniczym „Szlachta na Śląsku” objęli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej i Marszałek Województwa Dolnośląskiego. Wystawa wrocławska powstała przy wsparciu finansowym ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i Związku Gmin Karkonoskich.

Wystawie będzie towarzyszył także cykl wykładów otwartych dla publiczności, a także wystawa planszowa poświęcona hrabinie Friederike von Reden i jej mężowi. Okazją do przypomnienia o małżeństwie Redenów jest 240 rocznica urodzin hrabiny Reden, która przypada w maju tego roku, a także 200 rocznica śmierci hrabiego Friedricha Wilhelma von Redena w 2015 roku. Wystawa planszowa powstanie dzięki wsparciu ze strony Niemieckiego Forum Kultury Europy Wschodniej i we współpracy ze Związkiem Gmin Karkonoskich. Wernisaż odbędzie się w Bukowcu w ostatni weekend września 2014 roku.

 Do pobrania:

Plakat wystawy
Zaproszenie

tags Posted by: tags piątek, Maj 23rd, 2014 tags wystawy czasowe tags