GODZINY OTWARCIA
OPENING HOURS
Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego
Lipiec 15, 2014

W szklanych kadrach zatrzymane

Dalekie, delikatne pejzaże, poetyckie sceny, zjawiskowe panoramy miast i wystylizowane portrety – wszystko to znajdziemy na fotografiach pokazywanych na wystawie, która jest tylko niewielką prezentacją bogatego zasobu fotograficznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Gromadzone przez lata, jako dokumentacja wypraw i ekspedycji naukowych lub jako pomoce dydaktyczne dla prawie wszystkich dziedzin wiedzy – dziś okazują się być nie tylko repozytorium dawnej nauki, ale również stanowią oryginalną kolekcję o walorach historycznych i artystycznych.

W szklanych kadrach zatrzymane chwile i momenty, często o impresyjnym i poetyckim charakterze, otoczone aurą nieznanych i egzotycznych miejsc – pokazują miniony, nieistniejący świat, którego dzisiaj nie możemy już doświadczać. A i same fotografie o niezwykłej głębi i niespotykanej ostrości szczegółów uświadamiają, że  tradycyjne techniki fotograficzne, oparte na wykorzystaniu światłoczułych własności halogenków srebra, też przeminęły.

Wystawa nie mogłaby powstać, gdyby nie realizowany w bieżącym roku przez Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego projekt, którego celem było stworzenie „Multimedialnej bazy danych o twórczości, działalności oraz instrumentarium naukowym wybitnych uczonych związanych z Uniwersytetem Wrocławskim”. W ramach tego przedsięwzięcia udało się m.in. zdigitalizować zespół ponad 5 tysięcy szklanych przeźroczy i negatywów pochodzących z zasobów kilku instytutów i  zakładów uniwersyteckich, który jest tylko niewielką częścią całego zbioru. Mamy nadzieję, że jest to  pierwszy krok w kierunku ocalenia od zapomnienia całego zasobu fotograficznego Uniwersytetu.

Cyfrowe reprodukcje prezentowanych na wystawie fotografii będzie można zakupić po zakończeniu ekspozycji.

Zachęcamy do odwiedzin internetowej strony projektu na której można zapoznać się z pozostałymi wytworzonymi podczas jego realizacji treściami przybliżającymi dzieje i kolekcje uniwersyteckie.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 18 lipca o godz. 12.00 w Wieży Matematycznej. Serdecznie zapraszamy!

 

tags Posted by: tags wtorek, Lipiec 15th, 2014 tags wystawy czasowe tags