GODZINY OTWARCIA
Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego
Kwiecień 17, 2014

Wystawa planszowa z okazji 200 lecia Uniwersytetu Wrocławskiego

3 sierpnia 1811 roku Fryderyk Wilhelm III powołał we Wrocławiu pierwszą państwową uczelnie, która powstała z połączenia frankfurckiej Viadriny i wrocławskiej Leopoldiny.
Z okazji 200 rocznicy tych wydarzeń, w południe na wrocławskim rynku, pod pręgierzem została otwarta wystawa 40 plansz prezentujących: historię z podkreśleniem najważniejszych wydarzeń z lat 1811-1945 oraz utworzenie polskiego uniwersytetu po II wojnie światowej. Przedstawionych zostało także pięć wydziałów, które istniały od 1811 roku na Universitas litterarum Vratislaviensis: teologii, katolickiej, teologii ewangelickiej, prawa, medycyny oraz filozofii, do której zostały włączone wszystkie nowe dyscypliny, takie jak: geografia, historia, sanskryt, neofilologia, muzyka, nauki ścisłe i rolne, prowadzone były także zajęcia z szermierki, jazdy konnej i tańca.

Otwarciu wystawy towarzyszył występ zespołu jazzowego Dixie Tiger’s Band. Byli także obecni uczeni i studenci z Frankfurtu nad Odrą – delegacja Europejskiego Uniwersytetu Viadrina, którego działalność została wznowiona 10 lat temu.

Wystawę przygotowaną w języku polskim i angielskim, można było oglądać na wrocławskim Rynku do końca sierpnia, a następnie została przeniesiona do Warszawy, tam w Pałacu Kazimierzowskim (siedziba władz Uniwersytetu Warszawskiego) była dostępna dla zwiedzających od 16 do 30 października. Następnie w roku 2011, w wersji niemiecko-polskiej, była eksponowana jeszcze w Halle (listopad) i Kolonii (grudzień), a w 2012 w Siegen (styczeń), Marburgu (luty) i Frankfurcie n. Odrą (maj), Berlinie (czerwiec), Ratyzbonie (lipiec) i Wiedniu (październik).

tags Posted by: tags czwartek, Kwiecień 17th, 2014 tags wystawy czasowe tags